Recenzujemy falownik Afore ATON BNT 3-10kW. Sprawdzamy wiarygodność producenta, gwarancję, sprawność oraz funkcjonalności falownika.

Wiarygodność, czyli Afore- co to za firma?

The Afore New Energy Technology to pochodzący z Chin producent falowników z siedzibą w Szanghaju. Firma powstała w 2010 roku.

Czy w Polsce jest przedstawicielstwo firmy Afore?

Tak, Afore Polska to wyłączny partner Afore New Energy Technology na rynku polskim oraz dystrybutor urządzeń fotowoltaicznych. Firma zapewnia wsparcie w całym okresie funkcjonowania urządzenia w ramach gwarancji oraz serwisu pogwarancyjnego. Działa w Polsce od 2016 roku.

Jej siedziba znajduje się w Gorlicach przy ul. Bieckiej 21A.

Afore Polska sp. z o.o. została laureatem prestiżowego wyróżnienia „Gazele Biznesu” za rok 2021.

Afore – serwis, oficjalni dystrybutorzy w Polsce

Firma prowadzi serwis stacjonarny w Gorlicach oraz mobilny na terenie całego kraju. Jej celem jest wykonanie serwisu w ciągu 7 dni roboczych.

Afore Polska posiada własny magazyn o rozmiarach 1000 m². Przy zamówieniach na inwertery do mocy 20kW do godziny 10.00 firma wysyła je w tym samym dniu, natomiast większe urządzenia już w dniu następnym.

Dział Wsparcia Technicznego działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 16.00 pod numerem telefonu +48 799 399 690 oraz adresem mailowym serwis@afore.com.pl.

Falownik ATON BNT 3-10kW – recenzja falownika BNT005KTL dostępnego w Polsce

Poniżej przedstawiamy naszą recenzję falownika – oceniamy go pod kątem: designu, funkcjonalności, wydajności, dostępnej aplikacji, długości i warunków gwarancji oraz ogólnej opłacalności zakupu (czyli stosunku ceny do tego, co dostajemy w zamian).

afore aton

Design falownika

Kompatybilność z akumulatorami: brak

Data premiery (wiek modelu): 2021 rok

Chłodzenie: konwekcyjne/ pasywne

Nagrody: brak

Wygląd (Innowacyjny, standardowy, przestarzały): innowacyjny

Stopień ochrony: IP 65

Nasza ocena: 3/5

Funkcjonalności

MPPT: 2

Komunikacja (łączność internetowa): RS485 / WiFi (Standard), Ethernet, (opcja)

Możliwość optymalizacji na poszczególnych modułach: brak

Wbudowana ochrona przeciwprzepięciowa: tak, typ II

Zabezpieczenie przed występowaniem Łuku Elektrycznego /AFCI: tak

Wszystkie funkcje bezpieczeństwa: inteligentny monitoring krzywej IV, zintegrowany wyłącznik DC, zabezpieczenie przed przegrzaniem, wykrywanie prądu resztkowego, zabezpieczenie przed pracą wyspową, zabezpieczenie nadnapięciowe AC, zabezpieczenie nadprądowe AC, zabezpieczenie przed prądem zwarciowym AC, wykrywanie rezystancji izolacji DC, Zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją DC.

Zdalny serwis/ zdalne sterowanie pracą falownika: tak, a do tego zdalna aktualizacja oprogramowania

Nasza ocena: 4/5

Wydajność, czyli jaka jest sprawność falownika Afore

Wydajność w Europie: 98%

Najniższa temperatura pracy falownika: -25 st. C

Najwyższa temperatura pracy falownika: 60 st. C

Waga: 17 kg

Głośność/ poziom hałasu: <30 db

Testy wydajności (np. PVEL): brak

Nasza ocena: 5/5

Falownik Afore – gwarancja

Falownik objęty jest standardową 10-letnią gwarancją z możliwością jej przedłużenia do 15 lat (za dopłatą 20% w chwili zakupu). Aby skorzystać z gwarancji trzeba przedstawić dowód zakupu z datą, numer seryjny urządzenia objętego gwarancją oraz ewentualnie poświadczenie płatności za przedłużenie gwarancji.

 W razie awarii i zdiagnozowaniu wady falownika, serwis Afore Polska dokonuje naprawy na swój koszt w terminie do 10 dni roboczych. Na ten czas Afore Polska udostępnia inwerter zastępczy.

Szczegóły dotyczące gwarancji znajdziecie tutaj – KLIK.

Nasza ocena: 4,5/5

Opłacalność, czyli cena falownika Afore BNT005KTL

Za inwerter sieciowy 3-fazowy 5kW ON-GRID AFORE BNT005KTL zapłacisz około 4650 zł. Nie jest to wygórowana cena, inwerter można uznać więc za interesującą propozycję i dobrą alternatywę dla produktów ze średniej półki cenowej.

Nasza ocena: 4/5

Falownik Afore– aplikacja Solarman

Aplikację Solarman zainstalować można na systemach iOS i Android. Pozwala ona na bieżące sprawdzanie stanu pracy całej instalacji w czasie rzeczywistym, ale zawiera także historyczne dane.

W play.google.com aplikacja oceniona została na 3,0 przez 443 użytkowników. Najnowsze opinie na temat działania Solarman mówią o błędach w tłumaczeniu, ograniczonych funkcjonalnościach, rzadkiej aktualizacji danych czy wręcz wylogowywaniu z systemu po aktualizacji. Do tego aplikacja często się wyłącza lub zawiesza. Zdarzają się też problemy z odświeżaniem danych i podobno nie pomaga wtedy „przelogowanie, zresetowanie, odinstalowanie i ponowna instalacja”. Problemem są również wykresy – nie udaje się z nich wyodrębnić konkretnych godzin w pracy instalacji oraz całkowicie usunąć wskazań z nocy (gdy instalacja nie pracuje).

Afore BNT005KTL – karta katalogowa

Afore BNT005KTL – katalogowa do pobrania tutaj – KLIK. 

W 3-fazowej serii falowników Afore Aton wyróżniamy modele o poniższych mocach:

BNT003KTL,
BNT004KTL,
BNT005KTL,
BNT006KTL,
BNT008KTL,
BNT010KTL.

Podsumowanie: warto czy nie?

Falowniki z serii Afore Aton o mocy 3-10 kW są  kompaktowe, lekkie oraz ciche, dzięki temu nie sprawiają problemów w transporcie, instalacji i użytkowaniu. Do tego są wydajne, posiadają polskie menu i można je obsługiwać przy pomocy przycisków indukcyjnych. Zdaje się to potwierdzać udzielana przez producenta gwarancja i możliwość jej wydłużenia. Na jej podstawie można przyjąć, że falownik przez 15 lat powinien podziałać bez większych awarii i usterek. A gdy coś się wydarzy to wtedy do dyspozycji mamy polski serwis, który zajmie się ich naprawą. Falowniki Afore Aton są więc dobrym wyborem, gdy priorytetem jest atrakcyjna cena.

Kupując inwerter Afore warto połączyć go ze SmartMeterem, który integruje falownik z siecią energetyczną poprzez pomiar mocy oddawanej i zużywanej oraz przesyłanie tych danych do inwertera. Jego zastosowanie wymaga jednak modyfikacji inwertera, aby nie narażać się na dodatkowe koszty lepiej więc skorzystać z tej opcji na etapie montażu instalacji.

Falownik ATON BNT005KTL – nasza ocena

Design 3/5

Afore Aton to świeży model o innowacyjnym wyglądzie, do tego cichy i kompaktowy. Nie jest jednak kompatybilny z akumulatorami, co nie pozwoli zmagazynować, a przez to zwiększyć wykorzystania energii słonecznej. Nie uzyskał także żadnych nagród od renomowanych instytutów badawczych.

Funkcjonalności 4/5

Falownik Afore posiada najważniejsze funkcjonalności – 2 MPPT, Wi-Fi oraz wiele z dodatkowych zabezpieczeń. Brakuje mu jednak możliwości optymalizacji na poszczególnych modułach.

Wydajność 5/5

Sprawność europejska wynosi 98%, czyli jest na poziomie klasy premium, jak w modelach marek Fronius czy SMA.

Gwarancja 4,5/5

Dobre warunki gwarancji i możliwość jej przedłużenia pozwala nam sądzić, że w ciągu 15 lat użytkowania żadne poważniejsze usterki inwertera nie powinny mieć miejsca. Warunki gwarancji odpowiadają falownikom z średniej półki cenowej.

Opłacalność 4/5

Faownik Afore Aton kupić można w bardzo atrakcyjnej cenie. Jeżeli cena jest dla Ciebie priorytetem to warto pomyśleć o rozwiązaniu firmy Afore.

Afore Aton – opinie i Wasze oceny

W opinii użytkowników i instalatorów falowniki Afore są dobrej jakości przy zachowaniu okazyjnej ceny. Doceniane są za sprawny serwis działający stacjonarnie i mobilnie,  a także dobrą obsługę posprzedażową po polsku. W opiniach użytkowników często możemy przeczytać, że inwerter działa cicho i bezproblemowo. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na fakt, że jest to raczej opcja budżetowa, inwertery mogą psuć się częściej, a po upływie 15 lat raczej trzeba będzie je wymienić na nowe, ponieważ naprawa będzie nieopłacalna.

Jesteś instalatorem lub użytkownikiem?

Na samym dole strony, w sekcji komentarzy, możesz podzielić się swoją opinią i oceną falownika. Zbiorcza ocena będzie wyświetlana poniżej.

Afore BNT005KTL - nasza ocena

8.2

Design

6.0/10

Funkcjonalności

8.0/10

Wydajność

10.0/10

Gwarancja

9.0/10

Opłacalność

8.0/10

Pros

  • Atrakcyjna cena
  • Możliwość przedłużenia gwarancji aż do 15 lat
  • Oficjalny przedstawiciel w Polsce
  • Kompaktowy i lekki
  • Wydajny

Cons

  • Brak testów PVEL lub innych uznanych organów testujących
  • Brak możliwości optymalizacji na poszczególnych modułach
  • Brak kompatybilności z akumulatorami